Eesti Lugemisühing FELA rahvusvahelisel konverentsil Kreetal

24. - 26. juunil toimus Kreetal FELA (Euroopa Kirjaoskusühingute Föderatsiooni www.literacyeurope.org) 23. Kirjaoskuskonverents. Esinejaid ja osalejaid oli nii Kreekast, teistest Euroopa riikidest kui kogu maailmast. Avaettekande multkirjaoskustest tegi Mary Kalantzis USAst, nii ettekanne, kui see, kuidas ta koos kolleegidega AI võimalusi kasutab, oli muljetavaldav.

Eesti Lugemisühing oli sellel rahvusvahelisel konverentsil esindatud mitme esineja ja ettekandega.

Lugemispesa projekti tutvustati ümarlaual kolleegidele kogu maailmast - osalejaid oli näiteks USAst, Uus Meremaalt, Saksamaalt. Lugemispesa erinevaid tahke avasid Meeli Pandis, Evelin Teiva, Eva Orav, Maria Jürimäe ja Sandra Kalnina Lätist. Meeli kaasas ka osalejaid - ta tutvustas lühidalt Lugemispesa projekti olemust ja erinevaid keskkondi ning palus siis paaridena välja tuua suurimad takistused füüsilise, sotsiaalse ja vaimse lugemiskeskkonna loomisel. Kuigi seltskond oli kirev ja rahvusvaheline, olid mured sarnased -  näiteks resursside leidmine, laste motiveerimine ja sisemise motivatsiooni otsimine, tegevuste lõimimine õppekavaga. Arutlesime ka selle üle, et lugemispesasid on palju lasteaedades, vähem koolides. Seda vahvam oli see, et Eestist oli konverentsil just kaks kooli õpetajat: Evelin Teiva tutvustas oma lugemispesa tegemisi algklassides, Eva Orav tõi kaasa oma teismeliste loodud vahvad koomiksid. Maria Jürimäe ja Sandra Kalnina tutvustasid lühidalt rahvusvahelist lugemispesade uuringut, mitte kaasautorid on ka Soome kolleegid. Ruumi kaunistasid ka Lugemispesa plakatid, mille osalejad hiljem oma kodumaale kaasa said võtta, välja prindituna lehitsemiseks oli ka inglisekeelne Lugemispesa raamat.

Ene Varik-Maasik tegi ettekande lugemisraskuste tajumisest erinevates kooliastmetes. Ettekande kaasautor on ka Riin Seema.

Meriline Aruvee tutvustas võimalusi, kuidas aidata noortel kirjutajatel tajuda erinevate tekstide iseloomu ja iseärasusi. Näiteks tõi ta õudusjutu ja kirjandi kirjutamise. Tema ettekande kaasautorid olid ka Joosep Susi, Janika Vaht ja Katarin Leppik, kellest kaks ka Kreeta konverentsist osa võtsid.

Eva Orava sõitu konverentsile toetas KÜSK. Täname! Eesti õpetajate lugemislood väärivad laia maailma jõudmist.
 
Maailm tuleb peagi ka meile koju kätte koos põnevate rahvusvaheliste lugemisuudistega: 
Kutsusime osalejaid 6. Baltic Sea kirjaoskuskonverentsile 2025. aasta oktoobris Tallinnas, Eesti osalejatele soodushind, registreeruge vara!
 

 

Mary Kalantzise avaettekanne multikirjaoskustest.

Ene Varik-Maasik, Evelin Teiva, Maria Jürimäe, Eva Orav ja Meeli Pandis konverentsi õhtusöögil.