Eesti Lugemisühing osaleb Erasmus+ programmis “3MR”

24.- 28. juunil 2019 viibisid Jaanika Monroc, Anneli Laamann ja Liina Velner Erasmus+ projekti 3MR (”Making the Most of the Magic of Reading”) raames Belgias, Liege’i Ülikooli juures suvekoolis. Toimusid pildiraamtute ettelugemisega seotud loengud, töötoad ja arutelud.

Esmakordselt tutvusime kasvatusteadlase Marie Bonnafe raamatute ettelugemise teooriaga. Analüüsiti ettelugemisest tehtud videosid – ettelugemine beebile, üksikule lapsele ja grupile. Meil oli võimalus kuulata väga huvitavaid oma ala eksperte (Roxanne de Limette, Birgitte Van Den Booshe, Eleni Loulodi), kes rõhutasid raamatute lugemisest saadavat positiivset kogemust juba varases lapsepõlves. Selle alused peituvad lapse, täiskasvanu ja raamatu vahelises sünergias.

Pildiraamtuid tuleks lugeda mitte lapsele, vaid koos lapsega. Lugemisprotsessis on oluline vastastikune austus ja teineteisega arvestamine. Täiskasvanu peaks ettelugejana olema hinnanguvaba ja teadvustama oma rolli (mis ei ole sama, mis pedagoogi roll). Suvekoolis rõhutati ettelugemise olulisust juba beebieast peale. Saime näha vaikseid raamatuid ning kvaliteetsete belgia ja prantsuse pildiraamatute paremikku. Lisaks kõigele kogesime Euroopat valitsenud kuumalainet. Kogemused, mis ei unune!

3MR õppekava (”kuidas saada osa lugemise maagiast?) ehk pildiraamatute ettelugemine õppekava esimesed koolitused (õppekava testimine) lähevad lahti jaanuaris 2020. Koolitajateks nüüd ja edaspidi: Jaanika Monroc, Anneli Laamann ja Liina Velner.

press to zoom

press to zoom

press to zoom
1/2