Lugemisühingu 3MR Making the Most of the Magic of Reading (2018-2021) projekt on lõppenud

Lugemisühingu 3MR Making the Most of the Magic of Reading (2018-2021) projekt on lõppenud

Teema ”pildiraamatud” oli köitev ja ootusärevus suur. Samas puudus kogemus Euroopa Liidu Erasmus+ programmis osalemisest. Mida meilt oodatakse? Millega peame ise panustama? Kas saame hakkama? Kuidas kulgeb koostöö partneritega? Kas keeleoskus on piisav? Mida 3MR üldse endast kujutab?


Kokku oli projektis ette nähtud kuus silmast-silma töökoosolekut erinevates osalejamaades: Itaalias, Belgias, Rumeenias ja Eestis.

Valmis pidi saama neli intellektuaalset väljundit (tulemit), mida tuli levitada kahel levitusüritusel. Lisaks tuli osaleda ka ühes suvekoolis.


Kuni jaanuarini 2020 sujus kõik plaanipäraselt. Tegime tööd ja nägime vaeva, et järjel püsida. Osalesime 3MR metoodika õppekava ja metoodika väljatöötamisel. Ammutasime kogemusi ja tarkust 2019. a jaanipäeval toimunud nädalaajases pildiraamatuteemalise suvekoolis Liège’s, mis oli üle kolmekümnekraadisess kuumuses tõeline suve kool - silmaringi avardav ja energiatsüstiv.

Olime 2020 a talvel just valmis siin Eestis läbi viima testkoolitusi: Anneli ja Jaanika hakkasid metoodikat testima lasteaiaõpetajate peal, Liina raamatukogutöötajate peal...

Kui äkki ühel heal päeval kogu maailm lukku pandi ja meil ei olnud testkoolitusi võimalik läbi viia…

Ettenähtud ettelugemisvideote tegemine, nende analüüs ning näidisettelugemis-seansside läbiviimine lapsevanematele jäi paljuski poolikuks. Osaliselt sai proovitud kaugteel kohtumisi või siis väiksemas mahus üritusi koha peal.


Kuid kaugteel on ikkagi kaugteel… Kogu meie püüdlikkuses jäi puudu inimlikust kontaktist, silmsidemest ja füüsilisest kohalolekust. Just seda on lastele ja samuti ka lapsevanematele ettelugemises vaja mudeldada. Ekraan ei saa ealeski asendada päris elu, kohalolekut, koosolemise hetki, emotsioone ja ettelugemisest kiirgavat inimlikku rõõmu.

Planeeritust madalama profiiliga jäid ka meie levitusüritused. Üht olime sunnitud üles filmima (25.02.21 Eesti Lastekirjanduse Keskuses, järelvaadatav Youtube’s) ja teine sattus täpselt õppeaasta algusesse (31.08.21 Tallinna Keskraamatukogus), mistõttu oli osalejaid planeeritust vähem.

Hilinemisega valmis projekti koduleht readingmagic.eu, kust huvilised leiavad eestikeelsena nii metoodika, õppekava kui ka väljaprinditavad ettelugemisalased juhised (brošüürid) lastega töötavatele täiskasvanutele ja lapsevanematele.

Loodame väga alustada Lugemisühingus uute pildiraamatukoolitustega nii lapsevanematele kui lasteaiaõpetajatele niipea kui võimalik uuel, 2022. a. Samas plaanime ka laiendada koolitajate ringi, et pildiraamatu võlujõud iial otsa ei lõppeks.


Täname väga: 

Eesti Lastekirjanduse Keskus

Tallinna Keskraamatukogu

Tallinna Männi lastead

Tabasalu Teelahkme Lasteaed

Kõik lasteraamatuhuvilised 3MR testkoolitusel osalejad Tallinna Männi Lasteaias, Tabasalu Teelahkme Lasteaias ning Tallinna Keskraamatukogus

Suur aiäth!

Jälgige, palun, infot koolituste kohta Lugemisühingu FB Lehel ning grupis Pildiraamatu maagid.

Jaanika Monroc; Anneli Laamann; Liina Velner

Nov 9, 2021