Neljas üleriigiline väikeste kodu-uurijate päev

Neljas üleriigiline väikeste kodu-uurijate päev

Neljas üleriigiline väikeste kodu-uurijate päev

Paide Ühisgümnaasiumi ja Eesti Lugemisühingu korraldatud 3.-6. klassi kodu-uurimistööde võistlusele saabus sel aastal 87 tööd 23st Eestimaa koolist. Õpilased meenutasid, uurisid ja kirjutasid, kuidas nad ise, nende õed-vennad, vanemad ja vanavanemad lugema õppisid. Sündmust kajastas ka Õpetajate leht.

13.septembril Järvamaal Vargamäel toimunud tänupäevale olid kutsutud kõik võistlusel osalejad koos juhendajatega. Kuna tegemist on kirjanik Anton Hansen Tammsaare sünnikoduga, siis avasid Paide Ühisgümnaasiumi 7.klassi õpilased päeva kirjaniku elust jutustava lavastusega. Ligi 100 noort kodu-uurijat jagati eri värvi maiustuste meelitusel väiksematesse gruppidesse ning  ringkäigud muuseumi giidide saatel võisid alata. Tegutsesid ka töötoad, kus õpiti värvilist nööri punuma ning teistmoodi lugema. Nimelt tutvuti orkestri partituuri loomise ja selle järgi rütmipillidel musitseerimisega.

Toimus juba traditsiooniks saanud konverents omanäolisemate tööde tutvustamiseks. Laste kõrval kõnelesid ka töid juhendanud ema ja vanaisa. Tunnustuse parima uurimistöö eest said 11 õpilast ja 5 kollektiivi:

Tanel Salm -Paide ÜG /  juhendaja Urve Salm (ema)

Katrinka Josephine Savimägi -Võru Kreutzwaldi G /  juhendaja õp Kaie Kikkas

Jonete Visnapuu - Simuna Kool/  juhendaja õp Siiri Kanarbik

Maarika Tamm - Lasila PK /juhendaja õp  Tiina Mesi

Marleen Niinsoo - Jüri G /  juhendaja õp Liidi Mehide

Jako Marten Reilson -Jüri G juhendaja õp Liidi Mehide

Anita Lõhmus -Vastseliina G/  juhendajad  õp Valentina Larionova ja  ema Anneli Lõhmus

Marjanne Vainu -Põltsamaa ÜG/ õp  Pille Martsik

Sofia Semevsky - Rõuge PK / juhendajad õp Terje Raju ja ema Ingrid Luik- Semevsky

Maris Nõmmiste  -Simuna Kool /  juhendaja õp  Siiri Kanarbik

Rutt Valdok - Tamsalu G / juhendaja Hannele Valdok (ema)

Kuressaare Vanalinna Kool 3.a kl / juhendaja õp Kadi Tänav (Tänak)

Luua Algkool 3. Kl / juhendaja õp Aime Ojasoo

Paide Ühisgümnaasium 4.kl / juhendaja õp Ülle Leppoja

Saaremaa ÜG 5. Kl / juhendaja õp Merle Prii

Kuressaare G 6.c kl / juhendaja õp Raina Tiidovee

Meie konkursil on läbi nelja aasta olnud tuntav peresidemete väärtustamine. Juhendajate hulgas on järjest rohkem pereliikmeid ning lapsed tunnustavad koduste abi oma tööde kokkuvõtetes väga südamlikult. See soojus kandub läbi käsitsi kirjutatud uurimuste ka hindajateni. Ka uue võistluse teema idee tekkis  laste töid lugedes. 4. klassi tüdruk Eliise Rapla Ühisgümnaasiumist uuris oma töös lugemaõppimist läbi kolme põlvkonna ja jõudis kokkuvõttes toreda järelduseni: „...minu perekonnas on lugemine olnud igaühele ühel või teisel moel ikkagi meeldiv kui mitte lapsena, siis vanemas eas nauditav. Kui vanem armastab lugemist ja laps seda märkab, siis saab omalegi väikese pisiku külge.“ Samuti 4. klassi tüdrukule  Aliisele Jüri Gümnaasiumist loeti mudilasena tihti ette raamatut „Ennemuistsed jutud Reinuvaderist Rebasest“. Tema tööst selgub: „On põnev aru saada, miks mulle lugemine meeldib ning miks just loomalood. See tähendab, et vanematel on suur roll, millised huvid on nende lastel.“